2012. május 21. hétfő - Konstantin. Holnapi névnap: Júlia, Rita

A videó lejátszáshoz Flash Player, és engedélyezett Javascript szükséges!

LEGÚJABBAK A ROVATBAN
További cikkeink
LEGÚJABBAK A 168ORA.HU-N
További cikkeink
LEGÚJABBAK A FÓRUMON

Klubrádió - Vége

Joszip Vragics - 2012.05.21 08:41

Elhunyt...

Csülök - 2012.05.21 08:20

Hát milyen országban élünk?

Joszip Vragics - 2012.05.21 08:11

Társalgó, 2012. május

tolstoy - 2012.05.21 07:52

ORBÁN A MAGYARSÁG MEGOSZTÓJA

zoja - 2012.05.21 07:25

magyarfoci

nonest - 2012.05.21 07:10

TILTAKOZÁSOK, DEMONSTRÁCIÓK

zoja - 2012.05.21 05:55

Valódi FOCI

Csikar - 2012.05.21 00:12

BUDAPEST

Qkory - 2012.05.20 21:30

Orbán a király !

Qkory - 2012.05.20 21:22
OLVASÓINK ÍRTÁK
További cikkeink
LEGOLVASOTTABB CIKKEK
További cikkeink
ORSZÁGOLDALAK HÍREI
168óra - A hetilap
Hetilap kereső
Válassza ki, melyik év lapjaira kíváncsi:
Vagy írja be a keresendő szót, amelyre keresni szeretne:
Szombat, 2010. szeptember 11. 09:56
Sipos Balázs írása

Ajánló

A teremtés

  • Tetszik:
Eredetileg másik kompozícióról terveztem írni. A Megváltó hét utolsó szava a keresztfán című zenekari darabról, vonósnégyesről és oratóriumról. Amely „variációkban” Haydn ugyanazt, de máshogyan és máshogyan bontotta ki: a szenvedés, a bizakodás, az elragadtatás és a megnyugvás érzelmeit kissé mindig más hangsúlyokkal, máshonnan nézve szemlélte és mutatta meg.
Szóval erről szerettem volna értekezni (értekezgetni), ám félelmemben, hogy e művek hatása alatt elragadtatnám magamat, témát változtattam, és A teremtést vettem elő. Nem azért, mert – mint sokan – mélyebbnek gondolom, hanem mert most megnyugtatóbbnak. Haydn ugyanis kiegyensúlyozott, mondhatni hétköznapi, földhözragadt szemléletét és az eredetiség romantikusokat idéző vágyát, Istenben bízását és humanizmusát, valamint ezek egységét itt magától értetődővé tette. És mert zenei világnyelvet teremtett, amelyen valamilyen szinten mindenki ért, akármit hisz és tud is a világról. Azaz e nyelv kezdőinek is „érthető” az oratórium.

A teremtést vettem elő továbbá azért is, mert újra kapható az egyik legjobb, a Doráti Antal vezényelte verzió (Decca), amely az elsőségért küzd az Angol Barokk Szólistákat dirigáló John Eliot Gardiner-féle előadással. És (harmadszor) azért, mert Haydn úgy tartotta, hogy A teremtésben az angyalok beszélnek Istenről, illetve hogy maga a teremtés „a kezdet kezdetétől fogva a legmagasztosabb, a legmélyebb tisztelettel övezett eszme az emberiség szemében”, amit ő méltó muzsikával tudott megmutatni és kísérni. És kívánhat-e ember többet annál, mint hogy sikerre vigye nagy terveit? Ráadásul több értelemben, és minden körülmények között. Az öreg és gyenge Haydn utolsó látogatója a Bécset megszálló francia seregek egyik tisztje volt, aki elénekelt neki egy áriát A teremtésből.

Korábbi cikkeink a rovatban Iratkozzon fel hírlevelünkre!
Vissza a lap tetejére
1/5
Olvasta már?
előző
következő

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások
Összesen: 1 db

Legyen Ön a következő, ossza meg velünk véleményét!

A hozzászólás csak regisztrált tagjaink számára elérhető, kérjük lépjen be vagy regisztáljon!

Elfelejtette jelszavát? Segítségért kattintson ide!

Kérjük, hozzászólásánál tartsa be az oldal szabályait. Erről és a moderálási elvekről itt olvashat részletesen!

Mx-Mx-Mx
2010-09-11 15:31:57   #1

Ez az emberi faj egyik legszebb alkotása.

A 96kHz-24bit felbontású digitális hang pedig már méltó a műhöz. A normál 44.1kHz-16bit CD felbontás szánalmas. Az analog lemezjátszók meg hol vannak már. Én is a sufniba tettem, mert kidobni még sajnálnám. Pedig nehéz tányéros DirectDrive, S karos, és Ortofon shell van benne! :) Hú de rég volt, amikor ez volt a legjobb!

1

 

XXII. évfolyam 35. lapszám cikkei
Nézze meg az újság további cikkeit - válasszon az alábbi listából vagy kattintson a címlapra!
További cikkeink
168 óra - A hetilap

Lapajánló

 

Előfizetés

A 168Óra a facebook-on
Hétfő, 2010. november 22. 10:34
Hirdetés

A világ nyitva áll

Péntek, 2012. május 11. 12:37

Gyorsabban szeretne szállítani, ráadásul még több helyre a világon? Bízza a FedExre. Legyen szó importról vagy exportról, expressz vagy economy szolgáltatásról, nagy- vagy kisméretű csomagról, mindig készen állunk, hogy az Ön számára legmegfelelőbb megoldást kínáljuk.
Címkék: hirdetés
BLOG-BLOKK
További blogjaink
A HETILAP CIKKEI
További cikkeink

Szavazás

Nagy-Britannia
Nagy-Britannia
Ausztria
Németország
Olaszország
Franciaország
Oroszország
Svédország
Lengyelország
Országoldalak

Ha kíváncsi, mi történik Európa más országaiban, milyen magyar vonatkozású események vannak, akkor nézzen körül az oldalakon!