2012. május 21. hétfő - Konstantin. Holnapi névnap: Júlia, Rita

A videó lejátszáshoz Flash Player, és engedélyezett Javascript szükséges!

LEGÚJABBAK A ROVATBAN
További cikkeink
LEGÚJABBAK A 168ORA.HU-N
További cikkeink
LEGÚJABBAK A FÓRUMON

Klubrádió - Vége

anula - 2012.05.21 09:14

Valódi FOCI

Dr Smart - 2012.05.21 08:53

Elhunyt...

Csülök - 2012.05.21 08:20

Hát milyen országban élünk?

Joszip Vragics - 2012.05.21 08:11

Társalgó, 2012. május

tolstoy - 2012.05.21 07:52

ORBÁN A MAGYARSÁG MEGOSZTÓJA

zoja - 2012.05.21 07:25

magyarfoci

nonest - 2012.05.21 07:10

TILTAKOZÁSOK, DEMONSTRÁCIÓK

zoja - 2012.05.21 05:55

BUDAPEST

Qkory - 2012.05.20 21:30

Orbán a király !

Qkory - 2012.05.20 21:22
OLVASÓINK ÍRTÁK
További cikkeink
LEGOLVASOTTABB CIKKEK
További cikkeink
ORSZÁGOLDALAK HÍREI
168óra - A hetilap
Hetilap kereső
Válassza ki, melyik év lapjaira kíváncsi:
Vagy írja be a keresendő szót, amelyre keresni szeretne:
Csütörtök, 2011. december 8. 15:56
Jolsvai András írása

Kiállítás

Nemes Marcell tanulsága

  • Tetszik:
Azon gondolkoztam hosszan, miután kijöttem a Szépművészeti Múzeum kiállításáról (El Grecótól Rippl Rónaiig – Nemes Marcell, a mecénás műgyűjtő), hogy ha egyszerű látogatóként járom végig az időszaki kiállításra rendszeresített termeket, mit gondoltam volna erről a tárlatról. Valószínűleg azt, hogy ügyes, szellemes, elegáns újrakeverése a régi paklinak.

Mester Anett felvételei
Mert hisz ezeket a képeket (többségüket, persze) ilyen vagy olyan összefüggésben már láttam, láthattam, nem egyet az utóbbi években. (Hiszen az anyag nagyobbik része a Szépművészeti Múzeum tulajdona, ha másért nem, mert Nemes Marcell adományozta neki őket.) Nem nehezményeztem volna ezt egyáltalán, jól ismertek a közelmúlt eseményei, tudjuk, a múzeum hosszú álomra készült, ám egy piramidális változás (megannyi szójáték, csak mondom) erőteljes újratervezésre késztette. És nem lehet minden hónapban leakasztani egy Boterót a fogasról! Van úgy, hogy be kell érni a hazaival: azt is lehet úgy alakítani, hogy érdekes legyen.

Mondom, valószínűleg ilyesfélét gondoltam volna, ha magam járom végig a kiállítást. Most azonban olyan kivételes szerencsém volt, hogy a tárlat kurátorával, Németh Istvánnal sétálhattam keresztül a termeken, s az ő értő vezetése segített a párhuzamok, érdekességek, rejtett információk és utalások felfejtésében.

És közben megismerkedhettem a tárlatépítés műhelytitkaival és nehézségeivel, valamint egy Jókai tollára való szerencselovag – aki Klein Mózesként látta meg a napvilágot egy kis faluban, és látszólag dúsgazdag Nemes emberként (hopp, megint egy szójáték) hunyt el Münchenben, s pompás állami temetést kapott a hálatelt nemzetétől, akiről ma sem tudhatni igazán, a világ egyik legbőkezűbb mecénása volt-e, vagy zseniális hitelkonstruktőr – életével és gyűjtőszenvedélyének eredményeivel. Röpke két órán át tartott a séta, gyanítom, csak azért, mert közben bezárt a múzeum. Németh István nemcsak mindent tud a tárgyáról (évtizedek óta kutatja Nemes „pályáját”, megannyi forrást maga fedezett fel vele kapcsolatban), de színes, élvezetes stílusban és nem szűnő lelkesedéssel képes beszélni róla.

Felejthetetlen délután volt, annyit mondanék.

Tanulsága meg annyi, hogy a továbbiakban jobban teszem, ha nem hamarkodom el az ítéletemet. De még jobban, ha ráveszem Németh Istvánt, kísérjen el.
XXIII. évfolyam 49. lapszám
A cikket teljes terjedelemben elolvashatja a 168 Óra XXIII. évfolyamának 49. lapszám 30. oldalán, melynek nyomtatott vagy digitális kiadását is megrendelheti.
Megrendelem
Korábbi cikkeink a rovatban Iratkozzon fel hírlevelünkre!
Vissza a lap tetejére
1/5
Olvasta már?
előző
következő

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások
Összesen: 0 db

Legyen Ön a következő, ossza meg velünk véleményét!

A hozzászólás csak regisztrált tagjaink számára elérhető, kérjük lépjen be vagy regisztáljon!

Elfelejtette jelszavát? Segítségért kattintson ide!

Kérjük, hozzászólásánál tartsa be az oldal szabályait. Erről és a moderálási elvekről itt olvashat részletesen!

 

XXIII. évfolyam 49. lapszám cikkei
Nézze meg az újság további cikkeit - válasszon az alábbi listából vagy kattintson a címlapra!
További cikkeink
168 óra - A hetilap

Lapajánló

 

Előfizetés

A 168Óra a facebook-on
Hétfő, 2010. november 22. 10:34
Hirdetés

A világ nyitva áll

Péntek, 2012. május 11. 12:37

Gyorsabban szeretne szállítani, ráadásul még több helyre a világon? Bízza a FedExre. Legyen szó importról vagy exportról, expressz vagy economy szolgáltatásról, nagy- vagy kisméretű csomagról, mindig készen állunk, hogy az Ön számára legmegfelelőbb megoldást kínáljuk.
Címkék: hirdetés
BLOG-BLOKK
További blogjaink
A HETILAP CIKKEI
További cikkeink

Szavazás

Nagy-Britannia
Nagy-Britannia
Ausztria
Németország
Olaszország
Franciaország
Oroszország
Svédország
Lengyelország
Országoldalak

Ha kíváncsi, mi történik Európa más országaiban, milyen magyar vonatkozású események vannak, akkor nézzen körül az oldalakon!