2012. május 24. csütörtök - Eszter, Eliza. Holnapi névnap: Orbán

A videó lejátszáshoz Flash Player, és engedélyezett Javascript szükséges!

LEGÚJABBAK A ROVATBAN
További cikkeink
LEGÚJABBAK A 168ORA.HU-N
További cikkeink
LEGÚJABBAK A FÓRUMON

ORBÁN A MAGYARSÁG MEGOSZTÓJA

[0] - 2012.05.24 09:20

Hát milyen országban élünk?

[0] - 2012.05.24 09:19

AMIRE MÉG AZ MSZP SEM VETEMEDETT!

[0] - 2012.05.24 09:09

Hmmm....

[0] - 2012.05.24 09:05

Klubrádió - Vége

anula - 2012.05.24 07:55

Nesze nektek kormányprogram

Lé Hűtő - 2012.05.24 07:33

Társalgó, 2012. május

nonest - 2012.05.24 07:10

Szalai Annamária 9 évre

anula - 2012.05.24 06:04
OLVASÓINK ÍRTÁK
További cikkeink
LEGOLVASOTTABB CIKKEK
További cikkeink
ORSZÁGOLDALAK HÍREI
168óra - A hetilap
Hetilap kereső
Válassza ki, melyik év lapjaira kíváncsi:
Vagy írja be a keresendő szót, amelyre keresni szeretne:
Kedd, 2008. november 11. 11:23
Lengyel L. László írása - Forrás: MTI

Begyűrűzik? Mi az hogy!

Megcsapott minket a recesszió előszele

  • Tetszik:
Ismét bebizonyosodott, hogy a magyar pénzpiacok mozgását a belgazdasági folyamatok csekély mértékben befolyásolják. A főleg külföldi befektetők inkább figyelnek a nemzetközi trendekre, mint a hazai adatokra. Ez látszik ma is, amikor a vártnál jobb inflációs statisztika hidegen hagyta a piacot, sőt az árfolyamok a külső hangulatnak megfelelően esni kezdtek. A forint is veszített értékéből, miközben tegnap, a leminősítésünk után erősödött.
2008. októberében az egyhavi átlagos fogyasztói árnövekedés 0,2% volt, 2007. októberhez viszonyítva pedig az árak 5,1%-kal növekedtek - közölte kedden a KSH. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint idén az első tíz hónapban átlagosan 6,5%-kal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában. Októberben a szezonálisan kiigazított drágulás 0,2 százalék volt, a maginfláció 2007 októberéhez viszonyítva 4,6 százalékot tett ki.

Az adat jobb az előzetesen vártnál, az elemzők októberre 5,3 százalékos 12 havi áremelkedést jeletek, a prognózisok 5,1-5,5 százalékos sávban szóródtak. Szeptemberben a fogyasztói árak 2007. szeptemberéhez viszonyítva 5,7%-kal növekedtek, tehát a pénzromlás üteme jelentősen lelassult. Ennek egyik oka az élelmiszerek korábbi árugrásának jelentős lefékeződése volt. 2008. szeptemberéhez viszonyítva az élelmiszerek árai 0,3%-kal emelkedtek. Növekedett a sertészsiradék (9,9%), az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) (3,5%), a szalonna (3,1%), a tojás (1,3%), a péksütemények (1,2%), és a szalámi, szárazkolbász, sonka (0,7%) ára. Árcsökkenés következett be viszont a liszt (2,1%), az étolaj és a száraztészta (1,9-1,9%), valamint a csokoládé, kakaó és a sajt (1,4-1,4%) esetében.

A legnagyobb mértékben, 4,9%-kal, a ruházkodási cikkek árai emelkedtek a szezonváltás következtében. Átlag feletti árnövekedés volt megfigyelhető a háztartási energia és a szeszes italok, dohányáruk (0,4-0,4%) esetében. A tartós fogyasztási cikkek ára az átlaggal közel megegyező mértékben növekedett. Az egyéb cikkek körében árcsökkenés (0,9%) volt megfigyelhető, ezen belül a járműüzemanyagok ára 3,2%-kal csökkent. A szolgáltatások árai nem változtak az előző hónaphoz képest.

12 hónap alatt, 2007. októberhez viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 6,3%-kal emelkedtek. Ezen belül jelentősen drágult az étolaj 48,5, a rizs 32,2, a sertészsiradék 29,9, a margarin 17,9, a sertéshús 12,5, a tej 10,3, a párizsi, kolbász 10,0 és a sajt 9,6 százalékkal. A háztartási energia átlagot meghaladó 16,1%-os áremelkedésén belül, a vezetékes gáz ára 31,5 százalékkal nőtt. Az átlaghoz képest nagyobb mértékben (6,0%) drágultak a szeszes italok, dohányáruk. A szolgáltatások (4,3%) és az egyéb cikkek (3,4%) esetében bekövetkezett áremelkedés az átlagnál alacsonyabb volt. Ez utóbbin belül a járműüzemanyagok ára 7,6%-kal növekedett. A ruházkodási cikkek ára nem változott, míg a tartós fogyasztási cikkekért átlagosan egy százalékkal kellett kevesebbet fizetni.

Szakértők az infláció további csökkenését jósolják az év hátralévő részében. Jövőre ez folytatódni fog, elsősorban a várhatóan csökkenő belső kereslet és az általános recesszió hatására. A kormány 2009-re 4.3 százalékos drágulással számol, de elemzők szerint ennek mértéke négy százalék alá csökkenhet.

Érdemes megjegyezni, hogy az infláció egész Európában csökken, mint azt a ma közzétett nemzetközi adatok is mutatják. Máskor ennek nagyon örülhetnénk, most viszont a baj az, hogy a drágulás tempójának visszaesését főleg a közeledő recesszió előszele magyarázza. Ez az oka annak is, hogy a magyar tőzsde és a forint sem reagált jól a kedvező hazai inflációs adatra, hanem a világ pénzpiacait ma meghatározó negatív trendek szerint alakul a kereskedésük és csökkennek az árfolyamok.
Korábbi cikkeink a rovatban Iratkozzon fel hírlevelünkre!
Vissza a lap tetejére
1/5
Olvasta már?
előző
következő

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások
Összesen: 0 db

Legyen Ön a következő, ossza meg velünk véleményét!

A hozzászólás csak regisztrált tagjaink számára elérhető, kérjük lépjen be vagy regisztáljon!

Elfelejtette jelszavát? Segítségért kattintson ide!

Kérjük, hozzászólásánál tartsa be az oldal szabályait. Erről és a moderálási elvekről itt olvashat részletesen!

 

168 óra - A hetilap

Lapajánló

 

Előfizetés

A 168Óra a facebook-on
Hétfő, 2010. november 22. 10:34
Hirdetés

A világ nyitva áll

Péntek, 2012. május 11. 12:37

Gyorsabban szeretne szállítani, ráadásul még több helyre a világon? Bízza a FedExre. Legyen szó importról vagy exportról, expressz vagy economy szolgáltatásról, nagy- vagy kisméretű csomagról, mindig készen állunk, hogy az Ön számára legmegfelelőbb megoldást kínáljuk.
Címkék: hirdetés
BLOG-BLOKK
További blogjaink
A HETILAP CIKKEI
További cikkeink

Szavazás

Nagy-Britannia
Nagy-Britannia
Ausztria
Németország
Olaszország
Franciaország
Oroszország
Svédország
Lengyelország
Országoldalak

Ha kíváncsi, mi történik Európa más országaiban, milyen magyar vonatkozású események vannak, akkor nézzen körül az oldalakon!