Régen kötelező volt, ma már csupán fakultatív. Viszont egy olyan sáros kis országban, mint a miénk, nem feltétlenül haszontalan szerelvény a sárfogó gumi. Csak ne lenne olyan drága.
Ha valami kötelező, az eleve csak rossz lehet. Így van ez a biztonsági övvel is, az emberek közel fele nem viseli. Ha pedig modern az autójuk, és
figyelmeztetően pittyeg, becsatolják az ülés mögött, a leleményesebbje meg vesz egy csatot a bontóban. Mindent megtesznek, csak ne kelljen az övet használni. Ugyanez a biztonsági gyermekülés, annyival súlyosbítva, hogy elvileg az ember gyermekének az élete drágább a sajátjánál – ha magamból indulok ki – mégis sokan nem látják be, hogy egy baleset során a kicsi élete múlhat azon, bekötötték-e egy gyermekülésbe.
De kötelező, ami eleve gyanús, és ellenérzést szül. Mintha valami fennmaradt
pártállami csökevény lenne. És ahogy mindenkinek megvan a történet valakiről, aki már nem élne, ha abban a bizonyos balesetben nem repült volna ki a kocsiból, mert nem volt bekötve.
De mit jövök én akkor a sárfogó gumival?
Részletkérdés, nem? A
sárfogó gumi abban a pillanatban feleslegessé válik, ha nincsenek becsatlakozó földutak az országutak mentén, s a szántóföldek mellett is sima aszfaltút kanyarog, mint Németországban. A mezőgazdasági gépek kerekeit leslagozzák, mielőtt felhajtanak az útra, ha véletlenül mégis sárosak maradtak volna. Igaz, nem jókedvükben teszik, hanem mert kötelező, elvégre a csúszós út veszélyes. Egy ilyen országban gyakorlatilag tisztább lesz az autó az esőben. A vízcseppek nyom nélkül száradnak meg, elvégre por nincs, és a sarat sem hordják fel az utakra.
Nálunk más a helyzet, a levegő poros, az autók is, rengeteg a földút, még a települések belterületén is akad. Ha esni kezd az eső, a
ferde hátú autók hátsó ablaka hamar elkoszolódik. Télen pedig homokkal kevert
sólét fröcsögnek a mögöttük haladókra az autók, akik nem győzik mosni-törölni az első szélvédőt.
Erre volt jó megoldás a sárfogó gumi, amit méregdrágán adnak a modern autókhoz. És a szépen formatervezett autókhoz nem jó a
lábtörlőből kiszabott gumi, hanem különleges formájúakra van szükség. Csoda, ha kevesen veszik meg? Régen, amikor még kötelező volt a használatuk,
rablásnak tűnt az a 4-8 ezer forint, amennyibe kerültek – érdekes módon ma sem drágábbak. Viszont könnyű elhagyni őket, elég egy rosszul sikerült tolatás a padkára, és ugrott a pár ezres.
Pedig sárfogó gumit nem csak a hátulra lenne érdemes felszerelni, hanem az első kerekek mögé is. Ennek van egy áldásos hatása: az autó sokkal kevésbé veri fel magára a latyakot, következésképp az oldala is kevésbé lesz sáros, nem keni úgy össze az ember ruházatát beszálláskor. A hátsó sárfogók további erénye, hogy autópályán is sokkal kisebb vízfüggönyt ver fel az autó, sőt, megfogják a gumik
mintázatába szorult, majd onnan kirepülő kavicsok egy részét. Ezek elég sok szélvédőt betörtek már nálunk a mállófélben lévő utakon.
Akkor miért nem teszik megint kötelezővé? Jaj, dehogy tegyék! Ez annak lenne a beismerése, hogy sosem lesz sármentes úthálózatunk, továbbá kapna egy kis
diktatórikus mellékízt. Maradjon csak meg fakultatív kiegészítőként, az okosabbjának. Én meg hadd reménykedjek, hogy ők egyre többen lesznek.
HozzászólásokÖsszesen: 1 db
A hozzászólás csak regisztrált tagjaink számára elérhető, kérjük lépjen be vagy regisztáljon!
Elfelejtette jelszavát? Segítségért kattintson ide!
Kérjük, hozzászólásánál tartsa be az oldal szabályait. Erről és a moderálási elvekről itt olvashat részletesen!
Baromság ! Hogy nézne ki egy mai autó 17-18 -as kerékkel sárfogó gumival ?? Az utakat kéne karbantartani elvtársak ,és nem a múltba nézegetni.....