2012. május 25. péntek - Orbán. Holnapi névnap: Fülöp, Evelin

A videó lejátszáshoz Flash Player, és engedélyezett Javascript szükséges!

LEGÚJABBAK A ROVATBAN
További cikkeink
LEGÚJABBAK A 168ORA.HU-N
További cikkeink
ORSZÁGOLDALAK HÍREI
Olaszország

168óra - A hetilap
Hetilap kereső
Válassza ki, melyik év lapjaira kíváncsi:
Vagy írja be a keresendő szót, amelyre keresni szeretne:
Kedd, 2010. szeptember 14. 14:51
oroszline.hu írása

Tévéostrom: Kemény pofonokba futott bele a főpolgármester úr

Megy a moszkvai polgármester?

  • Tetszik:
Jurij Luzskov moszkvai polgármestert még a héten lemondatják – decemberig marad – kitölti a jövő júniusban lejáró mandátumát – ilyen variációk jelentek meg Luzskov további sorsáról az orosz médiában, miután három országos tv-csatorna három egymás utáni napon fő műsoridőben nekiment a városvezetőnek. A múlt hét végén sugárzott anyagok a luzskovi adminisztrációt átható korrupciót és a dollármilliárdos vállalkozó feleség üzleteit segítő visszaéléseket taglalták. A ki nem mondott konklúzió pedig az volt, hogy az 1992 óta a moszkvai kormányzatot vezető Jurij Luzskov nem méltó mandátumára.
A sort a Kreml-hez közelállónak mondott NTV tv-csatorna kezdte meg szeptember 10-én. Bűnügyekkel foglalkozó rovatában egy húsz perces összeállításban korrupcióval, ingatlanspekulációval, állami források magáncélokra való felhasználásával és más bűnökkel vádolta meg a moszkvai polgármestert. Az összeállítás azzal indított, hogy Jurij Luzskov még hosszasan üdült a kristálytiszta levegőjű Alpokban, amikor Moszkvát betakarta az erdő- és tőzegtüzek füstje, lakósai szenvedtek, minden tekintetben rendkívüli volt a helyzet. A polgármester magukra hagyta a moszkvaiakat a bajban – mondta ki a narrátor-újságíró.

Az anyag fővonulatát az adta, hogy a moszkvai hatóságok legális és illegális eszközökkel a polgármester-feleség, Jelena Baturina ingatlanfejlesztő kezére játszanak. Baturina a Forbes becslése szerint jelenleg a világ harmadik leggazdagabb vállalkozónője, 2.9 milliárd dolláros vagyona csaknem a duplája is volt azelőtt, hogy a gazdasági válság lenyomta az ingatlanüzletet. Vállalata, az Inteko, jelentős szeletet hasított ki a fővárosi lakás- és irodaház építésből.

Az összeállítás elidőzött azon, hogy Luzskov következetesen azt állítja, nincs köze felesége hatalmas vagyonához, az asszony dolga az is, hogyan hozta össze. Szó esett a Himki erdőn áthaladó Moszkva-Szentpétervár autóút tiltakozó megmozdulásokkal kísért építéséről. Elhangzott, hogy azért kell kivágni az erdőt, mert ha az utat csak pár száz méterrel arrébb vezetnék át, ahhoz Baturina értékes építési telkeiből kellene egy darabot kihasítani.

Súlyos vádak fogalmazódtak meg Jurij Luzskovval szemben, és semmi olyasmi, ami ne lenne hosszú évek óta közismert, nem szerepelne szinte naponta a médiában, ne lenne rendszeres moszkvai tüntetések és békésebb civil megmozdulások kiváltója. Ugyanakkor országos sugárzású tv-csatorna először adott helyet egy, a moszkvai hatóságok tevékenységét elítélő saját gyártású műsornak (A Vedomosztyi és a Kommerszant című lapoknak az NTV egy meg nem nevezett munkatársa elmondta, hogy a sugárzás előtt két nappal érkezett a megrendelés az anyag elkészítésére, amelynek egyes részeit nagy sietve újra kellett forgatni, az egészet többször átvágni, hogy még élesebb és vádolóbb legyen.

Másnap ugyanez a csatorna A Munkás és a Kolhozlány szobor viszontagságos felújításának ecsetelésével adott egy pofont a moszkvai polgármesternek. A sztálini idők monumentalista szobrászatának egyik legismertebb példánya, a Moszfilm filmstúdió jelképeként ismert fémmonstrum röviddel a 4 milliárd rubeles költséggel elvégzett rekonstrukció befejezése után rozsdásodni kezdett, a „szánalmas utánzatként” emlegetett szoborra újabb hatalmas összegeket kellett költeni. Az összeállítás egyik szereplője elmondta, hogy a szoborfelújításra kiírt egyik pályázatot Luzskov feleségének a cége úgy nyerte el, hogy messze nem teljesítette a pénzügyi követelményeket.

Másnap további, Luzskovék üzelmeit leleplező NTV-műsorok következtek. Ugyancsak akkor este a Pervij Kanal az emberpróbáló moszkvai dugókat hányta a polgármester szemére. „Mit művelsz Moszkvával, Luzskov! Lopás helyett inkább építs utat!” – háborogtak a megszólaltatott emberek. A Rosszija egy másik vérforraló téma saját feldolgozásával jelentkezett: miként semmisül meg a régi Moszkva az új – s nagy részben Baturinához kötődő - építkezések támadásában, hány százmillióba, ha nem milliárdokba kerül az esztelen, embertelen és korrupt ingatlanfejlesztés a fővárosnak.

A Luzskov elleni össztűznek volt közvetlen előzménye: Dmitrij Medvegyev elnök pár hete leállította a Moszkva környéki Himki erdő egy részének kivágását, és elrendelte az útépítési tervek felülvizsgálatát. A zöld területekben egyre szegényebb moszkvaiak körében hatalmas felháborodás váltott ki az újabb veszteség, akcióznak a környezetvédők, kedvezőtlen nemzetközi visszhangot keltenek az események. Moszkvában mindenki tudni véli, hogy a Luzskov-feleség érdekei miatt kell a Moszkva-Szentpétervár autóútnak az erdőn át haladni.

A polgármester újságcikkben helytelenítette az elnöki rendelkezést. Ez adott lökést a luzskovellenes tv-kampánynak, amelyet elemzők szerint egyértelműen a Kremlből irányítanak. Medvegyev és Luzskov szembenállásának sok jele volt korábban is, moszkvai újságok azzal vádolták meg az elnököt, hogy Luzskov ellen uszítja Putyint, amit az elnök környezetében akként értékelték, hogy a polgármester megpróbálja szembefordítani egymással az „orosz tandem” két résztvevőjét két évvel az elnökválasztás, egy évvel a kampány előtt.

Míg Luzskov Putyin embere, s eddig számíthatott támogatására, addig Medvegyev régóta mást szeretne a moszkvai kormányzat élére. Fiatalabbat, dinamikusabbat, aki beleillik modernizációs terveibe, s akit nem lengi körül a korrupció sűrű levegője. Az utóbbi napokban nem egy lehetséges utód neve vetődött fel a találgatásokban. „Luzskov hatalomra kerülése idején még erős volt az előző – szovjet – nomenklatúra pozíciója. Ma már modernizációról beszélünk, mégis a régi nomenklatúra és a szovjet menedzsment szelleme kísért a városban.

Luzskov ugyan nagyon sokat tett Moszkváért, kapjon szobrot, de menjen. Moszkvának új menedzsment kell. Itt lakik az elit, a nagy pénzeket kereső tehetséges, világot látott, nyitott szellemű, korszerű gondolkodású emberek, miközben a várost mondhatni középkori módon gondolkodó luzskovi bürokrácia irányítja” – így summázta a helyzetet a polgármester körül kibontakozó eseményeket elemző egyik, az elnökhöz közelálló politológus a Vzgljad.ru-nak. Az erőpróba hamarosan eldől.

Egyébként mind Jurij Luzskov, mind a moszkvai kormányzat, mind Jelena Baturina perelni készülnek az érintett tv-csatornákat.


Ajánlat: Az NTV-műsor 1. része és az NTV-műsor 2. része.

További híreket olvashat Oroszországról az oroszline.hu oldalon.
Korábbi cikkeink a rovatban Iratkozzon fel hírlevelünkre!
Vissza a lap tetejére
1/5
Olvasta már?
előző
következő

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások
Összesen: 0 db

Legyen Ön a következő, ossza meg velünk véleményét!

A hozzászólás csak regisztrált tagjaink számára elérhető, kérjük lépjen be vagy regisztáljon!

Elfelejtette jelszavát? Segítségért kattintson ide!

Kérjük, hozzászólásánál tartsa be az oldal szabályait. Erről és a moderálási elvekről itt olvashat részletesen!

 

168 óra - A hetilap

Lapajánló

 

Előfizetés

A 168Óra a facebook-on
Hétfő, 2010. november 22. 10:34
Hirdetés

A világ nyitva áll

Péntek, 2012. május 11. 12:37

Gyorsabban szeretne szállítani, ráadásul még több helyre a világon? Bízza a FedExre. Legyen szó importról vagy exportról, expressz vagy economy szolgáltatásról, nagy- vagy kisméretű csomagról, mindig készen állunk, hogy az Ön számára legmegfelelőbb megoldást kínáljuk.
Címkék: hirdetés
BLOG-BLOKK
További blogjaink
A HETILAP CIKKEI
További cikkeink

Szavazás

LEGOLVASOTTABB CIKKEK
További cikkeink
Bill of Rights - az angol alkotmányos monarchia alapvető jogszabálya
Nagy-Britannia
Nagy-Britannia
Ausztria
Németország
Olaszország
Franciaország
Oroszország
Svédország
Lengyelország
Országoldalak

Ha kíváncsi, mi történik Európa más országaiban, milyen magyar vonatkozású események vannak, akkor nézzen körül az oldalakon!