Az önkormányzatiság és a szubszidiaritás elve helyett járási rendszert vezet be a Fidesz-kormány, amellyel az 1945 előtti állapotokhoz fordul vissza az ország. Az önkormányzatok fokozatosan elvesztik funkciójukat, helyettük kormányhivatalok állnak fel, amelyek élére a kormány nevez ki a szolgabírókhoz hasonló hivatalvezetőket. Mindezt 20 milliárdból.
Január végéig lehet véleményezni a Budapestet hét körzetre (a járás szót a fővárosban nem használják) osztó, a magyarországi járási rendszerről szóló koncepciót. A tervek szerint körzeti kormányhivatalok 2013-tól fokozatosan átvennék az önkormányzati feladatok jelentős részét.
A szubszidiaritás elve szerint a helyi ügyekben a helyeiknek kell dönteniük, erre választják az állampolgárok az önkormányzatokba a helyi képviselőket és a polgármestert. Az önkormányzati rendszer ugyan nem szűnik meg, de mint a Fidesz-kormány új koncepciójából kiderült, fokozatosan kiüresítik. Az önkormányzatok funkciói ugyanis az állampolgárok által ellenőrizhetetlen járásokhoz és kormányhivatalokhoz kerülnek át, amelyek élére a kormány nevezi ki vezetőt. A szubszidiaritás fontos elve az Európai Uniónak, így elvileg az is elképzelhető, hogy a járási rendszer ütközik az Európai Uniós joganyagba. Az új rendszer bevezetésével a '89-es demokratikus vívmányokból újabbat üresít ki az Orbán-kormány.

Mandiner
A fővárosban ugyan megmaradnak az önkormányzatok, de hét körzet lesz, hét kormányhivatallal, amelyhez egyenként 220-240 ezer ember tartozik. A kormányhivatalok megerősödése a fővárosi önkormányzatot annyiban érinti, hogy 2013 januárjától automatikusan átkerülnek hozzájuk a fővárosi tulajdonú oktatási és szociális intézmények. Az önkormányzat azonban visszaigényelheti azokat az intézményeket, amelyekhez ragaszkodik, és bizonyos feltételek teljesülése esetén vissza is kaphatja. Mint azt a főpolgármesteri hivatalban az
Index megtudta, most kezdődtek el azok a felmérések, tárgyalások, amelyek alapján majd kijelölik, melyik intézményeket kérik majd vissza.
20 milliárdból változik meg a rendszer
A központosítás persze nem lesz olcsó: 15-20 milliárd forintba fog kerülni. A kabinet döntése értelmében a járási kormányhivatalok létrehozása kiemelt kormányzati projekt, s ennek sikeres megvalósítása érdekében döntöttek arról, hogy a rendelkezésre álló
uniós forrásokból átcsoportosít a területi közigazgatási rendszer teljes körű átalakítására – nyilatkozta az
MNO-nak a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM). Ez mindennel együtt – nyolc uniós projekt összehangolását figyelembe véve – 15-20 milliárd forintba kerül – tették hozzá. A KIM szerint ebben nemcsak a járások kialakítására fordítandó összeg van benne, hanem minden egyéb olyan kiadás is, amely a teljes rendszer átalakításával kapcsolatban felmerülhet.

mek.niif.hu
Luka Pál honti szolgabíró és felesége.
A járási hivatalok a megyei kormányhivatalok kirendeltségeiként működnek majd 2013. január 1-jétől. Létrehozásuk része a Jó Állam koncepciójában megfogalmazottak szerint a területi közigazgatás átalakításának érdekében, s azért szükséges, hogy az elmúlt húsz évben a területi közigazgatásban kialakult
átláthatatlan feladat- és szervezetrendszer, az önkormányzati és állami igazgatás összemosódása megszűnjön – állítja a minisztérium.
Nem lesz választott vezető
A KIM közléséből kiderült, hogy az államigazgatási feladatokat az állam a saját szervezetrendszerén keresztül fogja elvégezni, míg az önkormányzatnál a helyi ügyekkel kapcsolatos feladatok maradnak. A járási hivatal feladata a jelenlegi jegyzői feladat- és hatáskörök, valamint a kormányhivatalok körzeti, városi kirendeltségeinek feladatait fogják ellátni. Miután a járás nem önkormányzati, hanem államigazgatási egység,
a vezetője sem választott képviselő lesz, hanem megfelelő végzettséggel rendelkező szakember – tudatta a minisztérium.
Szolgabírók aranykora
A kormányzati összeállítás dokumentumai szerint az első járások a 15. század elején jöttek létre. A járások középkori története és szerepe elválaszthatatlan a központi pénzügyigazgatástól, pontosabban a királyi egyenes adó beszedésétől. A járások élén a szolgabíró állt, aki a vármegye ura, a főispán alá tartozott.
A 16-17 században az adóbehajtás mellett bővül a járások hatásköre, ide tartozik innentől a közutak, vizek, közművek felügyelete is. A 17-18 században a jogi területen törnek előre a szolgabírók: a polgári perekben elsőfokú hatóságként kezd működni a szolgabírói ítélőszék. A szolgabírók kora egészen a II. világháborúig tartott.
A II. világháború után, a tanácsrendszer bevezetésekor elvben lehetőség nyílt arra, hogy a járás elmozduljon az önkormányzatiság irányába (választott tanácsok), de ez a politikai diktatúra természete miatt teljesen formalitás maradt. Még ez a formális jelleg megszűnt 1971-ben, amikor a járások hivatalokká váltak. A járások végül 1983-ban szűntek meg teljesen.
A járási rendszer egyik alapvető jellegzetessége, hogy bár történt kísérlet arra, hogy önkormányzati önrendelkezési jogot kapjon (tanácsrendszer), ez igazán sosem sikerült, mindig is inkább az állami hierarchia része, az állam kinyújtott karja maradt.
A járások beosztása kapcsán az utóbbi időben egyre több vita merült föl, aminek kapcsán Navracsics Tibor, a KIM első embere úgy fogalmazott, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium honlapján január 29-ig jelezhetik a települések, ha a tervezetthez képest más járáshoz akarnak tartozni. „Ez a járások számát nem érinti, a 168 járás és hét fővárosi körzet fix szám, ami azt is jelenti, hogy ha valaki új járást akar alakítani, azzal kell számolnia, hogy abban a megyében egy másik járást kell megszüntetni”.
Kispest polgármestere: ezzel felszámolták az önkormányzatiságot - kattintson a folytatásért!
HozzászólásokÖsszesen: 42 db
A hozzászólás csak regisztrált tagjaink számára elérhető, kérjük lépjen be vagy regisztáljon!
Elfelejtette jelszavát? Segítségért kattintson ide!
Kérjük, hozzászólásánál tartsa be az oldal szabályait. Erről és a moderálási elvekről itt olvashat részletesen!
Gánt önálló járás lesz?
Bányászjárás.
Épülget Fidesztán....
Azért, ha belegondolunk zseniális terv, zseniális kivitelezés....
Zseniális ahogy be betonozza az arra érdemes hiveket...
Szerintem, már kész a lista, hogy ki hol lesz naccságos szolgabiró.
Gondolom nem kell nekik semmiféle doktori fokozat, sem képzettség....
képességük egyszerüen abból adódik, hogy Fideszes.Pont.
Napi valóság. Orbáni szívatás. Országnak is nevezett megyénkben jelezte a jó gazda, hogy a közalkalmazottak, várhatóan csak később, pontosabban valamikor kapják meg a havi fizetésüket. Nem azért mer nincs rá pénz. Csak. Tanulják meg, hol a helyük! Hajrá Magyarország? Nem! Rá, rá hajrá!
Ilinnyo #38
""Tessek mondani, ujra lesznek jarasi parttitkarok is?""
Azokra emlékszem! Fekete Volgákkal jártak, és miközben a fontoselvtárs fontoskodott, addig a safjőr az ölében zsírpapírból szalonnázott. Akkor még nem volt meki.
Pontosan Lenin elvtárs tanítása szerint: Ha a gazdaság szarban van, szervezd át a közigazgatást.
Tessek mondani, ujra lesznek jarasi parttitkarok is?
56 kilóméter 6,7 magyar mérföld.
1 magyar mérföld 8353 méter.
Haladunk szépen. Lesz röghöz kötés is, l.:felsőoktatási tv.
Terv a tanyasi iskolák visszaállítása. Jön majd a szövetkezeti bolthálózat is, árulják majd megint a petróleumot a lámpákba.
Lesznek kisbírók is, Szijjártó már dolgozik az etikai kodex kimunkálásán.
A dereseket ácsolják, a járási bíróságok gyorsított eljárásban itélkeznek a botütések számáról. Ezt a Tünde főbarátnő-szobatárs dolgozza ki.
A nehézfiúkat ezentúl köbányára ítélik, ezért növelni fogják az Orbán-bányák számát.
Ez a kezdet, utat mutatunk Európának.
A második kép valódi címe:
Kövér László tekintetes Úr és felesége 2013-ban:)
56 kilóméter hány magyar mérföld?:)
Kedves KÖNYVES49!
2012-01-26 14:37:29 #31
"kösz,csak a nagyothallók miatt volt....."
Bocs, mint szintén öreg rókának at AE. Bizottság jutott eszembe:
"-MIT LÁTSZ, LACA?
-Kicsit halkabban kérdezd, mert nem látok olyan nagyot. Mit látsz?
-EGY NAGY SEGGET LÁTOK!
-Na, hát ez már valami.
-DE NEM IS LÁTOM! LEHET, HOGY CSAK HALLUCINÁLOK!
-Mit kiabáltok itt?
-Jó ez így?"
NaEzAz #30.
KÖNYVES49 #31.
Ez szép volt!
kösz,csak a nagyothallók miatt volt.....
Kedves KÖNYVES49!
2012-01-26 14:26:03 #29
Már más is kért rá, én is kérlek: ne kiabálj!
Ha esetleg nem tudnád, az internetes szövegközlésben a végig nagybetűs írás kiabálást jelent. Ez elkerülhető, ha az un. "Caps Lock" billentyűt lenyomod éa a szövegközi nagybetűket a Shift billentyűvel hozod létre.
EX-lacus ÉN NYUGDÍJAS VAGYOK 42 ÉV UTÁN. tE FÖLDÖNFUTÓ SZOLGÁJUK VAGY, AKINEK A HAZÁJÁBAN NINCS MUNKA, AZT ŐK ELVETTÉK, ÍGY TÖBB SZOLGÁJUK VAN.
"A főváros marad Budapest."
Na ez egyáltalán nem biztos! Ahogy a felcsúti fociakadémia fejlődik...
Hát, csak pislogok!
""A szubszidiaritás fontos elve az Európai Uniónak, így elvileg az is elképzelhető, hogy a járási rendszer ütközik az Európai Uniós joganyagba.""
Asszem, egy újabb kötelezettségszegési eljárásba futnak bele a FideSSes fiúk. De hát ebben rutinosak.
""Az új rendszer bevezetésével a '89-es demokratikus vívmányokból újabbat üresít ki az Orbán-kormány.""
Ezen meg már meg sem lepődök. Épül a birodalom....
Nemtom, 2014-ben milyen ország lesz itt. Szerintem csak két dolog nem fog változni.
A főváros marad Budapest.
Az ország meg marad a Kárpát-medencében.
KÖNYVES49!
2012-01-26 12:55:47 #23
"exlacus én jól vagyok, és te nem loptál eleget 8 év alatt,kell még????"
Ezek szerint Te az elmúlt 1,5 év alatt már eleget loptál.
No akkor ezért nem támogatta 2006-ban a Gyurcsány-kormány régiósítási terveit a fidesz.
Bár annak idején nem vármegyékben és járásokban gondolkodott, hanem ragaszkodott a megyékhez.
Várom, mikor jön vissza a hüvelyk, láb, öl, rőf, icce, pint, akó, a tekintetes, méltóságos, kegyelmes úr is.
KÖNYVES49
Lúzerkém én megfogtam az Eu adta lehetöséget és nyugaton munkát kaptam amiböl jól élek. Az ilyen szerencsétlen marhák mint te köpködnek az Eu-ra. Alkalmatlan szerencsétlenség, melletted még az aranytojást tojó tyúk és elsétál amiért persze nem az Eu a hibás hanem csak és kizárolag te.