2012. május 25. péntek - Orbán. Holnapi névnap: Fülöp, Evelin

A videó lejátszáshoz Flash Player, és engedélyezett Javascript szükséges!

LEGÚJABBAK A ROVATBAN
További cikkeink
LEGÚJABBAK A 168ORA.HU-N
További cikkeink
LEGÚJABBAK A FÓRUMON

Mount Everest másképpen....

Skubi - 2012.05.25 11:12

Hát milyen országban élünk?

Li Taj-po - 2012.05.25 10:59

Társalgó, 2012. május

falusi - 2012.05.25 10:56

Heller Ágnes hazugsága

tokaji-ihto - 2012.05.25 10:21

AMIRE MÉG AZ MSZP SEM VETEMEDETT!

anula - 2012.05.25 09:17

Klubrádió - Vége

anula - 2012.05.25 09:15

Hmmm....

falusi - 2012.05.25 08:16

Orbán a király !

anula - 2012.05.25 06:27
OLVASÓINK ÍRTÁK
További cikkeink
LEGOLVASOTTABB CIKKEK
További cikkeink
ORSZÁGOLDALAK HÍREI
Olaszország

168óra - A hetilap
Hetilap kereső
Válassza ki, melyik év lapjaira kíváncsi:
Vagy írja be a keresendő szót, amelyre keresni szeretne:
Péntek, 2011. június 17. 07:47
168 Óra Online írása

Elolvad a Fidesz előnye

  • Tetszik:
Fogy az előny: Fidesz–MSZP: 23-13 - Kétmillióról 800 ezerre csökkent a különbség a támogatók között. A választások óta most a legkisebb a Fidesz előnye.
Bár az elmúlt hetekben csak minimális, statisztikai értelemben számottevőnek nem nevezhető változások történtek a pártok támogatottságában, mégis érdekesek az Ipsos júniusi adatai - írta a Népszabadság.

A cég felmérése szerint a tavalyi parlamenti választások óta most a legkisebb a Fidesz előnye az MSZP-vel szemben: az előbbi mögé a választókorúak 23 százaléka, az utóbbihoz 13 százaléka sorakozik fel. A kormánypártnak tehát jelenleg 800 ezerrel több szimpatizánsa van, mint a szocialistáknak.

Szembetűnő ez az eredmény, hiszen fél éve még csaknem kétmilliós volt a kettejük közötti különbség. A szűkülés sokkal inkább a Fidesznek, semmint az MSZP-nek tulajdonítható, hiszen a kormányerő január óta 11 százalékponttal esett vissza, az ellenzéki párt 2 százalékpontnyit emelkedett.

Továbbra is nagy a pártoktól távolságot tartók aránya, alacsony a részvételi hajlandóság, rendkívül mérsékelt a politika iránti érdeklődés. A biztos pártválasztók csoportja sem nagyméretű, a választópolgárok szűk egyharmada sorolható ide. Ebben a körben a Fidesz 51, az MSZP 28 százalékos, a Jobbik 12, az LMP 7 százalékon áll – ekként foglalhatók öszsze és értelmezhetők azok az eredmények, amelyek az Ipsos június elején, az ország felnőtt lakossága körében végzett közvélemény-kutatásából származnak.

Az adatfelvétel módja

Az adatfelvétel ideje: 2011. június 6–13. A megkérdezettek száma: 1500 fő, akik együttesen az ország 18 éves és annál idősebb lakosságát képviselik. Alapsokaság: 18 éves és idősebb, állandó magyarországi lakóhellyel rendelkező magyar állampolgár. Az alapsokaság és a megkérdezettek összetétele megegyezik.

A közvélemény-kutatás során kapott adatok 1500 fős mintánál legfeljebb plusz-mínusz 2,5 százalékkal térhetnek el attól, amit akkor kaptunk volna, ha minden választókorú személyt megkérdeztünk volna az országban.


A parlamenti választások megnyerése után a tavalyi évben 42 százalékról 33 százalékra csökkent a Fidesz tábora, s az idén is folytatódott a tendencia: júniusra 23 százalékos lett a párt támogatóinak aránya. A 19 százalékpontos, másfél millió választópolgárt jelentő veszteség minden társadalmi csoportot érintett, de az alsó és középstátuszú rétegeket az átlagosnál nagyobb mértékben. Mivel ezekben voltak a Fidesznek a legerősebb pozíciói, ezért az itt tapasztalható visszaesések következménye, hogy mára a korábbinál kiegyenlítettebbé vált a szavazótábor összetétele. Az elmúlt hónapokban az is egyértelmű lett, hogy a társadalmi középtől inkább felfelé érezhető a párt dominanciája. Ennek két példája: az átlagos 23 százalékos támogatottsághoz képest a diplomások körében 30, a szellemi munkát végzők között 28 százalékos a Fidesz tábora.

A kormánypárt beágyazottságának viszonylagos egyenletességét mutatja az is, hogy a támogatói arány mindössze két csoportban, a szakmunkás képzettségűek és a munkanélküliek között marad alatta a 20 százaléknak. A Fidesz a nyugdíjaskorúak kivételével mindenhol vezeti a pártok rangsorát. Az MSZP-vel szembeni legnagyobb előnye a diplomások körében figyelhető meg, itt 30-10-re állnak. Ugyancsak háromszoros a Fidesz többlete a húszas-harmincas korosztályokban, a negyvenesek körében kétszeres. Az ötvenes korosztályon belül eléggé szoros a versenyük, a Fidesz 22, az MSZP 17 százalékos. A 60 év felettiek körében átbillen a mérleg nyelve, a szocialisták 24 százalékot érnek el, a kormánypártnak 20 százalékos a tábora.

A Jobbik az elmúlt hónapokban 7-8 százalékon stabilizálta a támogatottságát, az LMP-nek 4 százalékon látszik állandósulni a tábora. Mindkét párt rendelkezik olyan bázissal, ahol sokkal erősebb az átlagosnál. A nemzeti radikálisok a harminc évnél fiatalabbak és a szakképzetlen fizikai munkások körében 13-14 százalékot mutatnak fel, de a szakmunkások és a vállalkozók csoportjaiban is erősek –12 százalékosak. Az ökopárt a diplomásoknál és a nagyvárosokban élőknél talál sok – az átlagosnál kétszer több –, csaknem 10 százaléknyi támogatót.
Korábbi cikkeink a rovatban Iratkozzon fel hírlevelünkre!
Vissza a lap tetejére
1/5
Olvasta már?
előző
következő

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások
Összesen: 2 db

Legyen Ön a következő, ossza meg velünk véleményét!

A hozzászólás csak regisztrált tagjaink számára elérhető, kérjük lépjen be vagy regisztáljon!

Elfelejtette jelszavát? Segítségért kattintson ide!

Kérjük, hozzászólásánál tartsa be az oldal szabályait. Erről és a moderálási elvekről itt olvashat részletesen!

naki
2011-09-19 17:06:40   #2

...épp ideje! Csak vigyázni kell, hogy tovább csökkenjen, olvadozzon.

davidoff90
2011-06-18 11:47:23   #1

A szerelemnek múlnia kell....

1

 

168 óra - A hetilap

Lapajánló

 

Előfizetés

A 168Óra a facebook-on
Hétfő, 2010. november 22. 10:34
Hirdetés

A világ nyitva áll

Péntek, 2012. május 11. 12:37

Gyorsabban szeretne szállítani, ráadásul még több helyre a világon? Bízza a FedExre. Legyen szó importról vagy exportról, expressz vagy economy szolgáltatásról, nagy- vagy kisméretű csomagról, mindig készen állunk, hogy az Ön számára legmegfelelőbb megoldást kínáljuk.
Címkék: hirdetés
BLOG-BLOKK
További blogjaink
A HETILAP CIKKEI
További cikkeink

Szavazás

Bill of Rights - az angol alkotmányos monarchia alapvető jogszabálya
Nagy-Britannia
Nagy-Britannia
Ausztria
Németország
Olaszország
Franciaország
Oroszország
Svédország
Lengyelország
Országoldalak

Ha kíváncsi, mi történik Európa más országaiban, milyen magyar vonatkozású események vannak, akkor nézzen körül az oldalakon!