2012. február 8. szerda - Aranka. Holnapi névnap: Abigél, Alex

A videó lejátszáshoz Flash Player, és engedélyezett Javascript szükséges!

LEGÚJABBAK A ROVATBAN

Orbán évet értékel

MTI Fotó: Kovács Tamás
Orbán Viktor miniszterelnök (középen) érkezik hagyományos évértékelőjére a budapesti Millenárison. A Fidesz elnöke 1999 óta minden év elején értékeli az elmúlt időszak eseményeit a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület felkérésére. A kormányfő mögött Balog Zoltán, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára, jobbról lent Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, nemzetpolitikáért felelős tárca nélküli miniszter.
2012. február 7. 15:19
További cikkeink
LEGÚJABBAK A 168ORA.HU-N
További cikkeink
LEGÚJABBAK A FÓRUMON

Társalgó, 2012. február

nonest - 2012.02.08 06:52

TILTAKOZÁSOK, DEMONSTRÁCIÓK

anula - 2012.02.08 06:41

MALÉV: The End?

zoja - 2012.02.08 06:38

Éljen Schmitt Pál !

zoja - 2012.02.08 06:23

A Jobbik Európába

kertész - 2012.02.08 05:44

Hoffmann Rózsa bődületes tervvel állt elő

Joszip Vragics - 2012.02.08 05:28

A FIDESZ vizet prédikál, és bort iszik......

Joszip Vragics - 2012.02.08 05:25

400 forintos svájci frank?

csillagfény - 2012.02.07 23:15

Kedves Feri !

Commander - 2012.02.07 22:50
OLVASÓINK ÍRTÁK
További cikkeink
LEGOLVASOTTABB CIKKEK
További cikkeink
ORSZÁGOLDALAK HÍREI
168óra - A hetilap
Hetilap kereső
Válassza ki, melyik év lapjaira kíváncsi:
Vagy írja be a keresendő szót, amelyre keresni szeretne:
Szombat, 2009. október 31. 18:26
168 Óra Online írása

SZPE

Jancsó és a Padödö a liberális védnökök közt

  • Tetszik:
Falusi Mariann és Jancsó Miklós neve is szerepel a Szabadelvű Polgári Egyesület védnökeinek nyilvánosságra hozott listáján. Az SZDSZ-ből kilépett, rendszerváltó politikus alapította egyesület tagjai szellemi elődeiknek a reformkor szabadelvű demokratáit nevezik.
Nyilvánosságra hozták a Szabadelvű Polgári Egyesület védnökeinek névsorát. Az augusztus 17-én megalakult liberális szerveződést az SZDSZ volt vezetői, a pártból kilépett politikusok, többek között Kuncze Gábor, Magyar Bálint, Sándor Klára fémjelzi.

Az SZPE védnökei sorában találjuk sokak mellett Csötönyi Sándort, az ökölvívó szövetség elnökét, a Padödö-s Falusi Mariannt, Gábor György esztétát, Görgey Gábor írót, exminisztert, a filozófus Heller Ágnest, Hodosán Rózát, a filmrendező Jancsó Miklóst, Iványi Gábor lelkészt, Konrád György írót, Mészáros Márta filmrendezőt, Nádasdy Ádám írót, Ragályi Elemér operatőrt, Ranschburg Jenő pszichológust.

Az egyesület az elhetohaza.hu internetes oldalon most nyilvánosságra hozott nyilatkozata szerint „a rendszerváltás után is adósok maradtunk az egyenlő esélyek megteremtésével. Nem sikerült felszámolni az elnyomás kis köreit és láthatatlan rendszereit: a kiszolgáltatottságot, a kirekesztést és a korrupciót.” Az SZPE utóbbiak ellen kíván küzdeni.

Állítják azt is: a szabadság felelősség nélkül csak szabadosság és anarchia, a felelősség szabadság nélkül puszta elnyomás.

Szellemi elődeiknek a reformkor szabadelvű demokratáit nevezik, akik ugyanúgy közteherviselést követeltek. Az SZPE szerint céljuk máig sem teljesült. „A polgári tudatból még ma is hiányzik a terhek egyenlő elosztásának igénye, így nem alakulhatott ki az ehhez fűződő, abból fakadó felelősségvállalás belső parancsa sem. Társadalmunkban túl kevesekre hárul az a feladat, hogy megteremtsék a demokráciának értelmet adó jólét anyagi feltételeit, és túl sokakat kényszerít helyzetük arra – vagy mentenek fel a körülmények az alól –, hogy ebbéli kötelességüket teljesíthessék. Ez végső soron újraszüli az egyenlőtlenséget, illetve megfosztja a közösséget a működéséhez elengedhetetlen anyagi és morális forrásoktól.

Az egyesület honlapja szerint „ha nem tudjuk érvényesíteni a polgári együttélés szabályait, ha nem válik belső igénnyé a kölcsönös tiszteleten és a mindannyiunk biztonságát garantáló szabályok követésén nyugvó polgári életmód, társadalmunk végképp szétesik, közösségeink kiszolgáltatottá válnak, demokráciánk összeroppan.”
Korábbi cikkeink a rovatban Iratkozzon fel hírlevelünkre!
Vissza a lap tetejére
1/5
Olvasta már?
előző
következő

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások
Összesen: 0 db

Legyen Ön a következő, ossza meg velünk véleményét!

A hozzászólás csak regisztrált tagjaink számára elérhető, kérjük lépjen be vagy regisztáljon!

Elfelejtette jelszavát? Segítségért kattintson ide!

Kérjük, hozzászólásánál tartsa be az oldal szabályait. Erről és a moderálási elvekről itt olvashat részletesen!

 

168 óra - A hetilap

Lapajánló

 

Előfizetés

Táncsics Alapítvány
A 168Óra a facebook-on
Hétfő, 2010. november 22. 10:34
BLOG-BLOKK
További blogjaink
A HETILAP CIKKEI
További cikkeink

Szavazás

Thomas Burdenell alias Lord Cardigan (1797-1868)
Nagy-Britannia
Nagy-Britannia
Ausztria
Németország
Olaszország
Franciaország
Oroszország
Svédország
Lengyelország
Országoldalak

Ha kíváncsi, mi történik Európa más országaiban, milyen magyar vonatkozású események vannak, akkor nézzen körül az oldalakon!