2012. május 25. péntek - Orbán. Holnapi névnap: Fülöp, Evelin

A videó lejátszáshoz Flash Player, és engedélyezett Javascript szükséges!

LEGÚJABBAK A ROVATBAN
További cikkeink
LEGÚJABBAK A 168ORA.HU-N
További cikkeink
LEGÚJABBAK A FÓRUMON

Hmmm....

zoja - 2012.05.25 15:29

Hát milyen országban élünk?

tramini - 2012.05.25 15:20

Orbán a király !

Csikar - 2012.05.25 15:15

AMIRE MÉG AZ MSZP SEM VETEMEDETT!

zoja - 2012.05.25 14:34

Mount Everest másképpen....

franciscarsac - 2012.05.25 14:31

Kormányablak, avagy ismét a Baksi jegyző

tolstoy - 2012.05.25 14:12

Hogy mik vannak...

tolstoy - 2012.05.25 13:29

ÚSZÁS

Qkory - 2012.05.25 13:16
OLVASÓINK ÍRTÁK
További cikkeink
LEGOLVASOTTABB CIKKEK
További cikkeink
ORSZÁGOLDALAK HÍREI
Olaszország

168óra - A hetilap
Hetilap kereső
Válassza ki, melyik év lapjaira kíváncsi:
Vagy írja be a keresendő szót, amelyre keresni szeretne:
Szerda, 2011. december 21. 18:55
ger-mania.hu írása

„Demokratikus úton alakul ki nem-demokratikus szerkezet”

Esterházy Péter Kölnben

  • Tetszik:
Esterházy Péter a Kölni Egyetem vendége. Az író Németországban is jól ismert, Harmonia Caelestis és Javított kiadás című regényeiért korábban megkapta a német könyvszakma jelentős Béke-díját. Esterházy „literátorként”, kultúrák közvetítőjeként vesz részt a nagy egyetem Morphomata nevű programjában: előadásokat, írói műhelygyakorlatot tartott. A város vezető napilapja, a Kölner Stadt-Anzeiger, nem csak írói munkásságáról kérdezte a jeles vendéget, hanem – elsőrendűen – hazája politikai helyzetéről.
„Mi történik Magyarországon?” - hangzott az első kérdés. Esterházy válasza: „Minden, ami történik, demokratikus eszközökkel megy végbe, a dolgokat parlamenti többség hagyja jóvá - demokratikus úton alakul ki nem-demokratikus szerkezet. Az intézményeket, amelyek az erők egyensúlyáról gondoskodtak, kiüresítették. Ez a magyar társadalom problémája: a civil társadalom gyenge. Nem képes arra, hogy tagjai közös értékek alapján együtt harcoljanak, csak barát és ellenség szembenállásával találkozunk.”


Azzal kapcsolatban, veszélyben van-e Magyarországon a demokrácia, az író elmondta: „Sok mindenről lehet kritikusan beszélni, ez meg is történik, nem szeretnék ismételni. Én arról gondolkodom el, hogy ha a budapesti polgármester deklarált antiszemitát nevez ki az Új Színház igazgatójának, ugyan hol vannak durva érdekek a háttérben? Amennyiben kulturkampf állna mögötte, az ugyan nevetséges lenne, de azt legalább meg tudnám érteni. A polgármester ugyan maga is a kormányzó Fideszhez tartozik, de technokrata, nem antiszemita, sem rasszista. S a színház leváltott igazgatója maga is a jobboldalról jött. Hol van itt tehát a politikai haszon?

A kérdésre, mit jelent ez a helyzet Magyarország és Európa viszonya szempontjából, az író ezt válaszolta: „ A szabadság Magyarországon mindig a külső függetlenséget jelentette, nem pedig az egyén szabadságát, mint Német - és Franciaországban. Az ország 1989-ben évszázadok után független lett, most viszont ismét le kell adnia szuverenitásából az EU-nak. Ez ugyan használ az országnak, ám ezt az emberek nem ismerik fel: a helyzet sokkal inkább a nacionalizmust táplálja, ami kapóra jön a kormánypártnak. Az most is megnyerné a választásokat.


További írásokat olvashat Németországról a www.ger - mania.hu honlapon
Korábbi cikkeink a rovatban Iratkozzon fel hírlevelünkre!
Vissza a lap tetejére
1/5
Olvasta már?
előző
következő

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások
Összesen: 0 db

Legyen Ön a következő, ossza meg velünk véleményét!

A hozzászólás csak regisztrált tagjaink számára elérhető, kérjük lépjen be vagy regisztáljon!

Elfelejtette jelszavát? Segítségért kattintson ide!

Kérjük, hozzászólásánál tartsa be az oldal szabályait. Erről és a moderálási elvekről itt olvashat részletesen!

 

168 óra - A hetilap

Lapajánló

 

Előfizetés

A 168Óra a facebook-on
Hétfő, 2010. november 22. 10:34
Hirdetés

A világ nyitva áll

Péntek, 2012. május 11. 12:37

Gyorsabban szeretne szállítani, ráadásul még több helyre a világon? Bízza a FedExre. Legyen szó importról vagy exportról, expressz vagy economy szolgáltatásról, nagy- vagy kisméretű csomagról, mindig készen állunk, hogy az Ön számára legmegfelelőbb megoldást kínáljuk.
Címkék: hirdetés
BLOG-BLOKK
További blogjaink
A HETILAP CIKKEI
További cikkeink

Szavazás

Bill of Rights - az angol alkotmányos monarchia alapvető jogszabálya
Nagy-Britannia
Nagy-Britannia
Ausztria
Németország
Olaszország
Franciaország
Oroszország
Svédország
Lengyelország
Országoldalak

Ha kíváncsi, mi történik Európa más országaiban, milyen magyar vonatkozású események vannak, akkor nézzen körül az oldalakon!