2012. május 26. szombat - Fülöp, Evelin. Holnapi névnap: Hella

A videó lejátszáshoz Flash Player, és engedélyezett Javascript szükséges!

LEGÚJABBAK A ROVATBAN
További cikkeink
LEGÚJABBAK A 168ORA.HU-N
További cikkeink
LEGÚJABBAK A FÓRUMON

TILTAKOZÁSOK, DEMONSTRÁCIÓK

Skubi - 2012.05.25 23:41

Hmmm....

hulot - 2012.05.25 22:50

Szalai Annamária 9 évre

kykicz - 2012.05.25 22:32

ORBÁN A MAGYARSÁG MEGOSZTÓJA

Qkory - 2012.05.25 21:52

magyarfoci

Rózsa Misi - 2012.05.25 21:43

Társalgó, 2012. május

nonest - 2012.05.25 21:40

ÚSZÁS

csi77a - 2012.05.25 20:19

História

Csülök - 2012.05.25 20:13
OLVASÓINK ÍRTÁK
További cikkeink
LEGOLVASOTTABB CIKKEK
További cikkeink
ORSZÁGOLDALAK HÍREI
Olaszország

168óra - A hetilap
Hetilap kereső
Válassza ki, melyik év lapjaira kíváncsi:
Vagy írja be a keresendő szót, amelyre keresni szeretne:
Csütörtök, 2011. november 3. 10:53
168 Óra Online írása - Forrás: MTI

Percenként akár 260-szor vesznek levegőt

Kutya módra lihegnek a futó rénszarvasok

  • Tetszik:
A rénszarvasok éppúgy lihegnek, mint a kutyák, ha melegük van - derítették ki norvég kutatók. Magyarázatuk szerint mivel a rénszarvasok nyelve nagy és sűrű érhálózat szövi át, jó a vérellátása, lihegéskor pedig az elpárolgó víz hőt von el a vérből.
Arnoldus Blix, a norvég Tromsöi Egyetem kutatója társaival óránkénti kilenc kilométeres sebességgel futtatta az állatokat futószalagszerű szerkezeten. Először a légzés vált szaporábbá, percenként hétről 260-ra emelkedett, tehát másodpercenként több mint négyszer vettek levegőt a szarvasok - közölték a tudósok a Journal of Experimental Biology című szaklapban a Die Welt internetes kiadása szerint.

Először orron át lélegeztek az állatok, így az orrmelléküregek nyálkahártyáján át a hideg levegő csökkentette az ott áramló vér hőmérsékletét, ami aztán szétáramlott a testben. Ha folytatták a futást, elkezdtek lihegni: szájukat nagyra tátva, lógó nyelvvel. Amikor az agy hőmérséklete elérte a kritikus 39 Celsius-fokot, egy harmadik mechanizmus is működésbe lépett.

A légzéssel hűtött vér az orrból nem egyenletesen oszlott el a testben, hanem elsősorban az agyba áramlott. Annak ellenére, hogy lihegéskor az orron át mindössze a légzés két százaléka zajlik, működik ez a módszer. A belélegzett levegő tetemes mennyiségű, és a rénszarvasok otthonában többnyire hűvös - érveltek a kutatók.
Korábbi cikkeink a rovatban Iratkozzon fel hírlevelünkre!
Vissza a lap tetejére
1/5
Olvasta már?
előző
következő

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások
Összesen: 0 db

Legyen Ön a következő, ossza meg velünk véleményét!

A hozzászólás csak regisztrált tagjaink számára elérhető, kérjük lépjen be vagy regisztáljon!

Elfelejtette jelszavát? Segítségért kattintson ide!

Kérjük, hozzászólásánál tartsa be az oldal szabályait. Erről és a moderálási elvekről itt olvashat részletesen!

 

168 óra - A hetilap

Lapajánló

 

Előfizetés

A 168Óra a facebook-on
Hétfő, 2010. november 22. 10:34
Hirdetés

A világ nyitva áll

Péntek, 2012. május 11. 12:37

Gyorsabban szeretne szállítani, ráadásul még több helyre a világon? Bízza a FedExre. Legyen szó importról vagy exportról, expressz vagy economy szolgáltatásról, nagy- vagy kisméretű csomagról, mindig készen állunk, hogy az Ön számára legmegfelelőbb megoldást kínáljuk.
Címkék: hirdetés
BLOG-BLOKK
További blogjaink
A HETILAP CIKKEI
További cikkeink

Szavazás

Bill of Rights - az angol alkotmányos monarchia alapvető jogszabálya
Nagy-Britannia
Nagy-Britannia
Ausztria
Németország
Olaszország
Franciaország
Oroszország
Svédország
Lengyelország
Országoldalak

Ha kíváncsi, mi történik Európa más országaiban, milyen magyar vonatkozású események vannak, akkor nézzen körül az oldalakon!