2012. május 26. szombat - Fülöp, Evelin. Holnapi névnap: Hella

A videó lejátszáshoz Flash Player, és engedélyezett Javascript szükséges!

LEGÚJABBAK A ROVATBAN
További cikkeink
LEGÚJABBAK A 168ORA.HU-N
További cikkeink
LEGÚJABBAK A FÓRUMON

TILTAKOZÁSOK, DEMONSTRÁCIÓK

Skubi - 2012.05.25 23:41

Hmmm....

hulot - 2012.05.25 22:50

Szalai Annamária 9 évre

kykicz - 2012.05.25 22:32

ORBÁN A MAGYARSÁG MEGOSZTÓJA

Qkory - 2012.05.25 21:52

magyarfoci

Rózsa Misi - 2012.05.25 21:43

Társalgó, 2012. május

nonest - 2012.05.25 21:40

ÚSZÁS

csi77a - 2012.05.25 20:19

História

Csülök - 2012.05.25 20:13
OLVASÓINK ÍRTÁK
További cikkeink
LEGOLVASOTTABB CIKKEK
További cikkeink
ORSZÁGOLDALAK HÍREI
Olaszország

168óra - A hetilap
Hetilap kereső
Válassza ki, melyik év lapjaira kíváncsi:
Vagy írja be a keresendő szót, amelyre keresni szeretne:
Hétfő, 2011. szeptember 12. 11:52
168 Óra Online írása

Aquincumi romváros

Száz ládányi freskót találtak Aquincumban

  • Tetszik:
Hatalmas leletbőséget hozott az aquincumi romterületen a beruházást megelőző feltárás. A fal és padlómaradványok visszatemetése cikkünk megjelenésekor kezdődik el – írja a műemlékem.hu magazin.
„Tulajdonképpen nem volt meglepő a hatalmas leletbőség, hiszen ezen a területen, bár az aquincumi romváros szívében van, még sohasem folyt feltárás” – mondta el a műemlékem.hu magazinnak Láng Orsolya, az Aquincumi Múzeum ásatásvezető régésze. „A negyvenes évek elején, a második világháború alatt Nagy Tibor a szomszédos festőházat tárta fel, azt, amelynek ismételt ásatását tavaly végeztük el, sok részlettel kiegészítve a korábbi kutatómunkát.”

A mostani feltárás helyszíne az egykori festőháztól nyugatra és északra elterülő rész volt, amelyen eddig a – szintén a huszadik században létesített – lődomb helyezkedett el. Elsősorban a több méter magasra feltornyozott föld miatt nem folyhatott feltárás a területen.

A néhány hetes feltárás eredményeképp kirajzolódott a római város ezen szegletének az építéstörténete. Mint kiderült, a polgárváros három évszázada alatt gyakran átépítették az itt álló házakat. Mivel ez építési törmelék egy részét ilyen alkalmakkor szétterítették, a legelső és a legutolsó római periódus között csaknem másfél méteres szintkülönbség van. Az átépítésekkor levert freskók szintén betöltésként végezték, ennek köszönhetően száz ládányi, rendkívül jó állapotú falképtöredéket tárhattak fel és gyűjtöttek össze a területen. A tisztítást a feltárás alatt folyamatosan végezték a múzeum munkatársai, így a következő ütemben a helyiségenkénti szétválogatásra kerül majd sor. A restaurálás és az összeállítás költségeit a múzeum sem a pályázatból, sem pedig az általános költségvetéséből egyelőre nem tudja fedezni.

„Miután a jelenlegi feltárásra a látogatóterület fejlesztésére szóló pályázaton belül került sor, meghatározott kereteken belül mozoghatunk csak” - mondta el portálunknak Zsidi Paula, az Aquincumi Múzeum igazgatója. „Így az anyagi forrásaink a festőház rekonstrukcióját megelőző, a környezetét érintő feltárásra korlátozódtak. Sajnos így nincs mód arra, hogy a frissen előkerült falak mindegyikét bemutassuk, hiszen azok konzerválása, látogatók előtti megnyitása meghaladja az erőnket.”

Fotó és szöveg: Kovács Olivér

A teljes cikk és további képek a műemlékem.hu magazinban
Korábbi cikkeink a rovatban Iratkozzon fel hírlevelünkre!
Vissza a lap tetejére
1/5
Olvasta már?
előző
következő

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások
Összesen: 0 db

Legyen Ön a következő, ossza meg velünk véleményét!

A hozzászólás csak regisztrált tagjaink számára elérhető, kérjük lépjen be vagy regisztáljon!

Elfelejtette jelszavát? Segítségért kattintson ide!

Kérjük, hozzászólásánál tartsa be az oldal szabályait. Erről és a moderálási elvekről itt olvashat részletesen!

 

168 óra - A hetilap

Lapajánló

 

Előfizetés

A 168Óra a facebook-on
Hétfő, 2010. november 22. 10:34
Hirdetés

A világ nyitva áll

Péntek, 2012. május 11. 12:37

Gyorsabban szeretne szállítani, ráadásul még több helyre a világon? Bízza a FedExre. Legyen szó importról vagy exportról, expressz vagy economy szolgáltatásról, nagy- vagy kisméretű csomagról, mindig készen állunk, hogy az Ön számára legmegfelelőbb megoldást kínáljuk.
Címkék: hirdetés
BLOG-BLOKK
További blogjaink
A HETILAP CIKKEI
További cikkeink

Szavazás

Bill of Rights - az angol alkotmányos monarchia alapvető jogszabálya
Nagy-Britannia
Nagy-Britannia
Ausztria
Németország
Olaszország
Franciaország
Oroszország
Svédország
Lengyelország
Országoldalak

Ha kíváncsi, mi történik Európa más országaiban, milyen magyar vonatkozású események vannak, akkor nézzen körül az oldalakon!