2012. május 26. szombat - Fülöp, Evelin. Holnapi névnap: Hella

A videó lejátszáshoz Flash Player, és engedélyezett Javascript szükséges!

LEGÚJABBAK A ROVATBAN
További cikkeink
LEGÚJABBAK A 168ORA.HU-N
További cikkeink
LEGÚJABBAK A FÓRUMON

TILTAKOZÁSOK, DEMONSTRÁCIÓK

Skubi - 2012.05.25 23:41

Hmmm....

hulot - 2012.05.25 22:50

Szalai Annamária 9 évre

kykicz - 2012.05.25 22:32

ORBÁN A MAGYARSÁG MEGOSZTÓJA

Qkory - 2012.05.25 21:52

magyarfoci

Rózsa Misi - 2012.05.25 21:43

Társalgó, 2012. május

nonest - 2012.05.25 21:40

ÚSZÁS

csi77a - 2012.05.25 20:19

História

Csülök - 2012.05.25 20:13
OLVASÓINK ÍRTÁK
További cikkeink
LEGOLVASOTTABB CIKKEK
További cikkeink
ORSZÁGOLDALAK HÍREI
Olaszország

168óra - A hetilap
Hetilap kereső
Válassza ki, melyik év lapjaira kíváncsi:
Vagy írja be a keresendő szót, amelyre keresni szeretne:
Szombat, 2010. január 9. 19:02
Somogyi Zoltán írása

2010 Magyarországáról

Tíz állítás

  • Tetszik:
2010-ben Magyarországon a választást követően gyökeresen átalakulnak a pártok közötti erőviszonyok.
1. 2010-ben Magyarországon, a választást követően gyökeresen átalakulnak a pártok közötti erőviszonyok. Az elmúlt években megszokottá vált fogalmak értelmüket vesztik. Olyan értelemben, mint eddig, biztosan nem beszélhetünk tovább „két nagy pártról”, jobb- és baloldalról” és „megosztottságról”. A változások egy része előre látható, de tévedés azt gondolni, hogy minden lefutott. Ahogy eddig minden választáson, úgy 2010-ben is lesznek meglepetések.

2. Az MSZP távozni fog a hatalomból, a párt veresége megérdemelt és elkerülhetetlen lesz. A választók jóvoltából a szocialisták nyolc évet tölthettek kormányon, de – Bajnai Gordon időszakát leszámítva – nem kormányoztak. Annyi bizalmat kaptak, mint még egyetlen párt sem a rendszerváltás óta, mégsem éltek vele. Kétszer száz nap osztogatás, a jövőt felélő, koncepciótlan és felelőtlen gazdaságpolitika, elhatalmasodó korrupció, sehová sem vezető ötletrohamok, országos méretű rendetlenség, kapkodás, határozatlanság, önsorsrontás – ez jellemezte a nyolc esztendőt. Nem értek egyet azokkal, akik szerint az MSZP-t mindebbe a Fidesz hajszolta bele. Nem a legnagyobb ellenzéki párt tette ilyenné az elmúlt két kormányzati ciklust, hanem az MSZP, és emiatt nőtt (túl) nagyra a Fidesz is. A szocialisták célja már csak annyi, hogy megakadályozzák a Fidesz alkotmányozó többségét, ezen felül minden más óriási siker lenne az MSZP számára.

3. Az SZDSZ önálló története végérvényesen lezárul.
Ez senkit sem fog meglepetésként érni, hiszen a párt halála már az EP-választás után bekövetkezett, már csak a hivatalos bejelentés van hátra. Tévednek azonban azok, akik szerint az SZDSZ-szel együtt a liberalizmus is sírba száll. Csak a hazai politikai elit egy részének szánalmas provincializmusa miatt vált Magyarországon szinte uralkodóvá ez a vélemény. Ám ha szétnézünk Európában, sok országban erős liberális pártokat láthatunk, ők adják az Európai Parlament harmadik legerősebb frakcióját, főbb értékeiket pedig a konzervatívok és a baloldaliak is magukénak vallják. Az európai civilizációban – ahová hitem szerint hazánk is tartozik – nem szokás bűnbaknak kikiáltani a szabadság eszméjét, szitokszóként használni a liberális jelzőt, és visszataszító „tömegpusztító fegyvernek” nevezni az emberi jogokat. A magyar szabadelvűséget – amely az SZDSZ eltűnésével új esélyt kap – épp azért nem lehet eltemetni, mert nálunk viszont lehet így beszélni, és emiatt ismét félteni kell a szabadságot.

4. A Jobbik az EP-választáson szerzettnél is több szavazatot fog begyűjteni. 2010-től így vélhetően a magyar törvényhozásban helyet foglal Európa legerősebb szélsőjobboldali pártja. Az uniós választás után már ízelítőt kaphattunk abból, milyen az, ha a világsajtó pellengérre állít bennünket – jövőre ez még rosszabb lesz. A Jobbik ostoba politikája miatt a világ demokráciái által megvetett és megszégyenített ország leszünk. A magyar gazdaság még nehezebben fog kimászni a gödörből, a már itt lévő külföldi befektetők egy része kivonul, újabb befektetők pedig igyekeznek majd messze elkerülni hazánkat. A szomszédos országokkal fennálló kapcsolataink erősen romlani fognak, a térség államai összefognak ellenünk, a határon túli magyarok élete még nehezebbé válik. Végül pedig belföldön is növekedni fognak a gondjaink: a Jobbik felelőtlen politikája továbbra is mélyíteni fogja a konfliktust a cigány és a nem cigány magyarok között. A legszomorúbb, hogy sokan mindezek ellenére sem értik majd meg: a Jobbik mekkora kárt okoz Magyarországnak. Sőt, a növekvő etnikai feszültség politikai hasznot fog hajtani a párt számára.

5. Bokros Lajos listavezetésével az MDF be fog kerülni a parlamentbe. Ez sokak számára meglepetés lesz, mert évek óta szilárdan tartja magát az a tévhit, hogy az MDF nem képes átlépni az ötszázalékos küszöböt. 2003 óta hallgatom ezt, miközben tény: a párt 2004-ben, 2006-ban és 2009-ben is átlépte az öt százalékot. Sokak szemében épp ez az MDF „bűne”: az önállóság. Emiatt ugyanis az MDF sosem vezér- vagy oldalhűség alapján hoz politikai döntéseket, hanem értékek és észérvek alapján, aszerint támogat vagy utasít el egyes kezdeményezéseket, hogy elfogadhatóak-e a számára, vagy sem.

MTI-fotó


6. Két elveszített országgyűlési választás után, 2010-ben győzni fog a Fidesz. A pártnak jó esélye van arra, hogy Magyarország rendszerváltás utáni történetének legnagyobb arányú választási győzelmét arassa. Ebből következően egyáltalán nem lenne „csoda”, ha a Fidesz kétharmados többséget szerezne a parlamentben. Ez nagyon is reális lehetőség, és ha így lesz, akkor a Fidesz önállóan – ahogy Orbán Viktor fogalmaz: „rossz kompromisszumok” nélkül – alakíthat egy olyan kormányt, amely akár az alkotmányt is átírhatja. A magam részéről ezt nem tartanám szerencsésnek, a kompromisszumokat pedig nem nevezném eredendően „rossznak”, azok ugyanis a demokratikus politika lényegét jelentik.

7. A 2010-ben felálló kormány sokat köszönhet majd Bajnai Gordonnak. Ahogy 1998-ban az Orbán-kormány a Bokros-féle gazdaságpolitika eredményeire építkezhetett, úgy most a Bajnai-kormány által levezényelt pénzügyi konszolidáció jelenti az alapot. Szomorú, hogy a Fidesz – bár még kormányra sem került – máris a költségvetési hiány „elengedéséről” beszél. Nyilvánvaló, hogy ennek tisztán pártpolitikai okai vannak: a Fidesz osztogatni szeretne, hogy felelőtlen ígéreteinek legalább egy részét betarthassa. Ezzel azonban ismét kezdetét venné egy hosszú távon sehová sem vezető gazdaságpolitika, és Magyarország ismét a csőd közelébe kerülne.

8. A választás után várhatóan megalakuló második Orbán-kormánynak azonban nem lesz könnyű dolga, még akkor sem, ha végül sikerül felpuhítania a költségvetést. Mert – Orbán Viktor szavaival – „hazugságra nem lehet politikát építeni”. És valóban, maga a Fidesz is szembesülni fog e mondat igazságával. A pártnak – kormányra kerülve – abba kell hagynia az örökös mellébeszélést. Véget ér az ellenzéki lét gondtalan felelőtlenségének időszaka, és a Fidesznek – bármennyire elszokott is ettől – kormányzati döntéseket kell hoznia. Ezek a döntések pedig természetükből következően nem fognak mindenkinek kedvezni. Hiába fogja előadni a Fidesz médiabirodalma kínos kormánypropagandáját, gyorsan kiderül majd, hogy nem lehet egyszerre csökkenteni adókat, és növelni az állami újraelosztást, hogy nincs ingyenes egészségügyi ellátás, hogy nincs ingyenes felsőoktatás, hogy ennyi önkormányzat ebben a rendszerben finanszírozhatatlan. Sok Fidesz-szavazó számára is hamar világos lesz, mennyire nem igaz az a pártja által éveken át sugallt, populista elképzelés, miszerint az állam fizet helyettünk. Valakiknek ugyanis végül fizetniük kell, és ezek a valakik a sor végén mindig mi, adófizető polgárok vagyunk.

Kovalovszky Dániel felvétele


9. Mindebből következően a Fidesznek – még akkor is, ha önállóan tud kormányt alakítani – utat kell választania.
Az egyik út a Jobbik által képviselt radikális megoldásokat hirdető, bezárkózó, populista, gyűlöletkeltő politikát jelenti, amely hoszszú távon hazánk összeomlásához vezet. A másik út a lépésről lépésre való építkezést jelenti, és a képviseleti demokrácia, a jogállam és a kapitalizmus értékei mentén vezet egy jelenleginél működőképesebb és boldogabb Magyarországhoz.

10. Végső soron 2010-ben korszakhatárhoz érkezik Magyarország. Abban az értelemben mindenképp, hogy végre fel kell ismernünk: nem tarthat tovább a felelőtlenség. Húsz évvel a rendszerváltás után éppen ideje, hogy megszűnjön a Kádár-rendszerre való örökös visszamutogatás kényelmes lehetősége. 2010-ben előbb a választóknak kell felelős és józan döntést hozniuk, majd a megválasztott politikusoknak. Amikor döntünk, elsősorban a rendszerváltástól számított két évtizedet kell a mérlegre tennünk. Ha képesek vagyunk tanulni az elmúlt húsz év hibáiból, és belátjuk, hogy lépésről lépésre kell orvosolnunk őket, akkor megőrizhetjük a szabadságunkat – ha nem, és engedünk a radikalizmus csábításának, akkor mindent elveszíthetünk.
Korábbi cikkeink a rovatban Iratkozzon fel hírlevelünkre!
Vissza a lap tetejére
1/5
Olvasta már?
előző
következő

Kapcsolódó cikkek

Hozzászólások
Összesen: 8 db

Legyen Ön a következő, ossza meg velünk véleményét!

A hozzászólás csak regisztrált tagjaink számára elérhető, kérjük lépjen be vagy regisztáljon!

Elfelejtette jelszavát? Segítségért kattintson ide!

Kérjük, hozzászólásánál tartsa be az oldal szabályait. Erről és a moderálási elvekről itt olvashat részletesen!

nagynepappe
2010-01-12 07:01:41   #8

Kedves tusi!
Attól tartok, hogy ha úgy következnek be az események, ahogyan mondod, a polgárháborút sem lehet kizárni.
Csak reménykedni tudok, hogy kellően nagy számban mennek el a választók szavazni és a Fidesz 43, a Jobbik max. 6 %-ot kap.(Úgy tűnik, ez álom.)
Sajnos, a rendszer olyan, hogy a nagyszámú egyéni megnyerése eldönti az egészet és a Fidesz most itt teljes tarolást akar, nagyon agresszíven.
A másik oldal meg olyan béna, hogy az elszólásaikat sem tudja kihasználni. Megérdemlik a vereséget, csak mi nem érdemeljük meg, hogy a vereség annyira nagyarányú legyen, amilyenné a jobboldal akarja.
Az elmúlt évtizedek tapasztalai alapján nagyon rossz a véleményem az egész politikai "osztályról".Az egyik béna, a másik erőszakos.
A közös rossz pedig a pénzéhség, ami talán még a hataloméhséget is meghaladja. Szerintem.

tusi
2010-01-11 17:12:19   #7

Kedves nagynepappe, ha nem lesz meg a kétharmad, akkor majd összeborul a két jobb és lesz döntő többség. Ugy-e nem hihető, hogy egymást nem kívánják kormányba emelni? Mármint a két jobboldali párt. Ez csak porhintés. Volt már erre példa a történelemben, hogy mást tettek, mint amit mondtak a politikusok. A hatalomért mindent meg tudnak tenni.

kiskacsa
2010-01-10 20:44:41   #6

A 8.pontban szerepel egy Orbán -idézet:"Hazugságra nem lehet politikát építeni".
Kövér korábban így nyilatkozott:"Ha valaki azt gondolja, hogy a politikában az számít, kinek van igaza, tragikusan téved. A politikában az számít kinek van több mandátuma".
A két állítás és állító tökéletesen megfér egymás mellet, mint 2 jóbarát.Hiszen sem hazugságra, sem igazságra nem lehet politikát építeni, kizárólag mandátumra!
A továbbiakban pedig találgassuk a jövőt a Kéri-szeánsz házigazdájával, Kéri Lászlóval. S kezdjünk el gyűjteni fájdalomcsillapítóra, mert ha igazat mondtak azon a bizonyos estén, következik a "sokaknak fájni fog" fejezet!

frstccfvaros
2010-01-10 10:06:35   #5

"Az egypárti uralom soha nem jó"Ha tudná tisztelt davidoff90, hogy milyen sokan visszasírják a Kádár rendszert.Akik meg nem sírják vissza, azoknak meg csak akkor aggályos az egy párt "túl nagy"hatalma amikor nem az MSZP van hatalmon.(bár ez mindössz 2x4 év volt).Vagyi szerintük csak 8 év nincs rendben,a többi OKÉ.

davidoff90
2010-01-10 08:37:53   #4

A politika a kompromisszumok művészete.Kell,hogy a sokféle társadalmi érdekütközés kompromisszumokban oldódhasson fel.Kell,hogy legyenek a különféle társadalmi csoportoknak érdekvédő szervezeteik.Az egypárti uralom soha nem jó.Pláne,ha küldetéstudattal,hamis önképpel párosul.Az ember hajlamos elhinni,hogy a hozsanázott döntéseit valóban nem lehet überelni.És ha olyan politikusok kerülnek az élre akik eleve el vannak ájulva saját zsenialitásuktól-l.Gyurcsány és Orbán-a végeredmény elég kétségesnek ígérkezik.Jó lenne,ha S.Z. a 10 állítását cáfolná az élet.Ha a felelősség és nem a hatalom előnyeinek kihasználása lenne a döntő.Ehhez viszont nem párt,hanem pártok kellenek a parlamentbe.Mindenkinek egy szavazata van.Ha meggondoltan él vele,hozzájárulhat a kedvező változáshoz.

nagynepappe
2010-01-10 07:58:38   #3

Én bízom abban a "meglepetésben", amit S Z is megfogalmazott: hogy nem lesz meg a kétharmaduk.
Azért nagyon sok az a több, mint 40 %, aki nem nyivánított véleményt, és maga a kampány is sokféle hatást eredményezhet.

tusi
2010-01-09 20:48:13   #2

Kedves nicolas, okosan szóltál, egyetértek gondolataiddal. T.

nicolas
2010-01-09 19:40:14   #1

Hát mit mondjak.Nem egy rózsás kilátások.Mondhatnám:Somogyi tollából
született.Amennyiben nagy vonalakban is egyettértünk vele,kimondhatjuk
rohanunk az összeomlás felé.Valakinek meg kell húzni a vészféket.Persze
a választókra helyeződik a fő hangsúly.Bizonyára más tíz pontot tud
megfogalmazni Orbán Viktor,megint más tízet Mesterházi Attila.Én annak
örülnék,ha olyan jövőkép alakulhatna ki amely nem a katasztrófához ve-
zet.Egy biztos,van egy közös tennivaló.Jó lenne elkerülni a JOBBIK tér-
nyeréséből bekövetkezhető hatásokat.

1

 

XXII. évfolyam 1. lapszám cikkei
Nézze meg az újság további cikkeit - válasszon az alábbi listából vagy kattintson a címlapra!
További cikkeink
168 óra - A hetilap

Lapajánló

 

Előfizetés

A 168Óra a facebook-on
Hétfő, 2010. november 22. 10:34
Hirdetés

A világ nyitva áll

Péntek, 2012. május 11. 12:37

Gyorsabban szeretne szállítani, ráadásul még több helyre a világon? Bízza a FedExre. Legyen szó importról vagy exportról, expressz vagy economy szolgáltatásról, nagy- vagy kisméretű csomagról, mindig készen állunk, hogy az Ön számára legmegfelelőbb megoldást kínáljuk.
Címkék: hirdetés
BLOG-BLOKK
További blogjaink
A HETILAP CIKKEI
További cikkeink
Bill of Rights - az angol alkotmányos monarchia alapvető jogszabálya
Nagy-Britannia
Nagy-Britannia
Ausztria
Németország
Olaszország
Franciaország
Oroszország
Svédország
Lengyelország
Országoldalak

Ha kíváncsi, mi történik Európa más országaiban, milyen magyar vonatkozású események vannak, akkor nézzen körül az oldalakon!